top of page
  • POSTUP

Що за обрієм?

Оновлено: 6 квіт. 2021 р.

Частина II


Як ми згадували у попередній публікації, одним з головних питань порядку денного 4 сесії ВРНП КНР стало питання про зміни у конституційному законодавстві Гонконгу плани по створенню загороджувальних бар'єрів для «непатріотів» і утрудненню доступу останніх до органив управління Гонконгом.


Згідно з міжнародними зобов'язаннями, Гонконг має повністю інтегруватися до складу КНР тільки через прийдешні 26 років. Було декларовано, що півострів повинен зберегти свій нинішній статус особливого району з окремою Конституцією, законами, органами управління, валютою і т.п. як того вимагає двостороння угода між Великобританією та Китаєм.


Однак різке погіршення фінансово-економічної ситуації у материковому Китаї змушує останній на радикальні кроки, навіть незважаючи на те, що підписані Китаєм і Великобританією документи були узгоджені під тиском процесів деколонізації і прийнятої ООН Декларації про надання незалежності колоніальним країнам і народам (резолюція 1514(ХV) ГА ООН від 14.12.1960 р.).


Про диявола у деталях


Текст прийнятих двосторонніх угод критично порушив дух і букву зазначеної Декларації, в якій, зокрема, вказується, що «беручи до уваги важливу роль Організації Об'єднаних Націй у сприянні руху за незалежність у підопічних і несамоврядних територіях, виходячи з переконання, що всі народи мають невід'ємне право на повну свободу, на здійснення свого суверенітету і цілісність їхньої національної території...». Пункт 2 Декларації говорить, що «...всі народи мають право на самовизначення; в силу цього права вони вільно встановлюють свій політичний статус і здійснюють свій економічний, соціальний і культурний розвиток». Пункт 4 Декларації говорить про те, що «будь-які військові дії або репресивні заходи якого б то не було характеру, спрямовані проти залежних народів, повинні бути припинені, з тим щоб надати їм можливість здійснити в умовах миру і свободи своє право на повну незалежність; а цілісність їхніх національних територій повинна поважатися». При цьому підписантами не були виконані умови пункту 5 Декларації: «у підопічних і несамокерованих я територіях, а також у всіх інших територіях, що не досягли незалежності, повинні бути негайно вжиті заходи для передачі всієї влади народам цих територій».


У попередніх дослідженнях ми обумовлювали, що при підписанні двостороннього договору між Сполученим Королівством і КНР жителям Гонконгу не було надано право публічного волевиявлення шляхом референдуму. Це відкриває можливість для аргументованого звернення до структурних підрозділів ООН щодо визнання договору «Одна країна – дві системи» нелегітимним. Чому Захід досі не скористався цією схемою залишається великим питанням.


Вкрай цікавим є пошук відповіді на питання, чому після прийняття анти-Гонконгських поправок на сесії ВЗНП - немає ані бурхливих протестів, ані спільних міжнародних дій у межах ГА ООН? Швидше за все, мова йде про паузу, яку взяли спонсори процесів емансипації колишньої колонії у зв'язку з неясністю позиції нової американської адміністрації. З одного боку, міжнародними кулуарами гуляють чутки про китайську участь у фінансуванні електоральної кампанії демократів. Це схоже на правду, маючи на увазі дивний збіг - повернення США до м / н компанії у боротьбі зі змінами клімату, де нібито головним спонсором і бенефіціаром є Китай.


З іншого - почалися переговори про можливі взаємні митні послаблення і пролунала заява Голови КНР Сі, про те, що «охолодження відносин з таким партнером як США стало непрощенною помилкою». Проте китайці, мабуть твердо впевнені: не варто побоюватися, принаймні, зараз жорсткої м/н реакції. ЄС, як завжди, лише «попередив» китайське керівництво про те, що може зробити «додаткові кроки» у зв'язку з прийняттям анти-Гонконгських поправок і «ретельно переглянути» концепцію взаємин. Саме у зв'язку з такою напів-сонною реакцією Заходу, влада материкового Китаю не дуже - то злякалася жорстких протестів на підтримку демократії, котрі трапилися у 2019 року, – і просунула поправки до Закону Про національну безпеку Гонконгу. Котрий, як вважають у Пекіні, буде спрямовано на боротьбу з «підбурюванням до заколоту» і принесе стабільність у китайське суспільство.

У той же час, припускаючи якщо не жорстку реакцію світової спільноти, то атаки правозахисників з м/н організацій, прем'єр Лі Кецянь, звертаючись до учасників 4-ї сесії ВСНК, закликав світ «не втручатися» і заявив, що Китай буде «рішуче захищати і стримувати» втручання зовнішніх сил у справи Гонконгу». До цього демаршу Голова уряду КНР вдався відразу за прийняттям згаданих жорстких поправок до Закону про безпеку півострова.


Патріоти як зброя

(глава, призначена для електоральних гурманів. Інші можуть пропустити)


Згідно з прийнятими поправками для Гонконгу, Виборчий комітет ОСРГ, котрий активно підтримує материковий Пекін, отримав нові повноваження для контролю над Законодавчою Радою спеціального адміністративного району (LegCo). Комітет зможе перевіряти всіх кандидатів у депутати та обирати багатьох зі своїх членів, зменшуючи кількість, безпосередньо обраних громадськістю. Пов'язано це, у першу чергу, з тим, що у 2019 році демократичні сили показали на місцевих виборах дуже високі результати. Це, власне, викликало занепокій Постійного комітету КПК, тому що проведена до цього вкрай жорстка політика центру не спрацювала. Гонконгське експертне співтовариство припускає, що після голосування прийняті на сесії заходи, «ефективно знищать залишки будь-якої опозиції».

Чому китайське керівництво відчуло необхідність змінити те, що вже було виборчою системою, сильно сфальшованою на користь пропекінського табору, – з політичної точки зору начебто ясно. На тлі того, що тільки половина членів міні-парламенту Гонконгу обирається прямим голосуванням, а інша половина – призначається політичними союзниками КПК, на останніх виборах до районних рад прихильники демократичних реформ взяли під контроль всі муніципалітети, крім одного. Після того, як почнеться прийдешня «перебудова» виборчої системи – в спеціальному адміністративному районі не залишиться навіть натяку на демократичні вибори.


Адміністративний порядок робить так, що для будь-якого кандидата, який виступає за демократичні зміни, буде практично неможливо обратися. Пройдуть тільки «патріоти» Китаю. Дуже важливо, що Конституція Гонконгу – як основний закон - була узгоджена з Великобританією до відновлення суверенітетущев 1997 році, і вказувала на «кінцеву мету» – здійснення загального прямого виборчого права на демократичних засадах, включаючи вибір лідера колишньої колонії.


Нагадаємо, що у 2019 році, у відповідь на прийняття закону про безпеку Гонконгу, – відбулися масові протести, результатом яких стали не менш масові арешти та відправка заарештованих на материк. Такий результат ми прогнозували в наших дослідженнях і не помилилися.


А тепер розглянемо пильніше прийняті поправки до виборчого законодавства. Преамбула нового закону вимагає, аби виборча система Гонконгу, «відповідала політиці «одна країна, дві системи» і реаліям, що то склалися у Спеціальному адміністративному районі, а також – служила захисту національного суверенітету, безпеки та інтересів Китаю у галузі розвитку та допомагала підтримувати довгострокове процвітання і стабільність Гонконгу».
Преамбула посилається на повноваження ВЗНП відповідно до статей 31 і 62 Конституції КНР (а чому не Гонконгу?!). Так, Стаття 31 дає право китайському парламентові переписувати конституційні закони колишньої колонії. А стаття 62 – дозволяє ВЗНП «контролювати виконання Конституції КНР» і виконувати будь-які не перелічені у згаданих документах функції та повноваження, які парламент вважатиме за необхідні.


У статті 1 викладено п'ять основних принципів виборчої реформи. При цьому в п.3 даної статті вказується, «забезпечення управління Гонконгом народом Гонконгу на чолі з патріотами як основного органу»; а в п. 5 – «забезпечення права голосу і права балотуватися на виборах постійним жителям Гонконгу (ут. ч., від виборів відрізають, наприклад, студенти, які проживають у кампусах і не є постійними мешканцями, проте складають основу протестів)».


«Загальний дизайн» поправок, згідно з пояснювальною запискою до Закону, «буде зосереджений навколо реформування і розширення повноважень Виборчої комісії, яка обирає Головного Виконавчого директора». Комітет буде збільшуватися у розмірах і отримає нові функції. Взагалі, відсилання до статей 6 і 8 дозволяють зрозуміти, що Постійний комітет ВЗНП стає абсолютним контролером створення і здійснення «інституційних механізмів проведення виборів», шляхом системи звітності та можливості законодавчих поправок. Щодо виборчої комісії Гонконгу. Її основна функція полягає у висуненні кандидатів на посаду голови виконавчої влади, а потім - у виборі кандидата - переможця.


Одна восьма (або 150) всіх членів виборчкому може висунути кандидата спільно; кожен член може висунути тільки одного кандидата. Залежно від кількості дійсних кандидатів, виборчком потім проведе один або два раунди голосування, аби вибрати кандидата-переможця, який повинен отримати просту більшість або 601 голос. Нарешті, переможець повинен бути офіційно призначений центральним Урядом.


Після внесення поправок підвищується поріг для висунення кандидатури і перемоги на виборах до 188 і 751 голоси у зв'язку з розширенням виборчої комісії. Крім цього, вводиться нова вимога для висунення претендентів: кандидати, які бажають брати участь у виборах Головного Виконавчого директора (губернатора), також повинні отримати не менше 15 голосів від кожного з п'яти секторів. Оскільки новий п'ятий сектор, ймовірно, складатиметься виключно з членів, схвалених Пекіном, ця нова вимога може фактично заборонити всім про-демократичним кандидатам брати участь у гонці.


До 4 сесії ВРНП 2021 року ВИБОРЧА КОМІСІЯ налічувала 1200 членів з чотирьох секторів: промислового, комерційного та фінансового; професійного і цехового; праці, соціальні послуг, релігійних конфесій та політичного. При цьому, в четвертий сектор входять: всі члени Законодавчої ради Гонконгу, представники районних рад; представники Хин Йі Кук (встановленого законом консультативного органу, що представляє нові території), всі депутати ВЗНП від Гонконгу в NPC, представники Гонконгу – члени Національного комітету Народної політичної консультативної конференції Китаю (НПККК).


Кілька підсекторів обирають своїх власних представників до Виборчої комісії шляхом багатоступінчастого голосування, при якому найбільш популярна політична фракція у даному підсекторі зможе отримати всі місця для цього підсектору. Згідно з прийнятими поправками, у складі Виборчкому Гонконгу передбачається ряд змін: розширення складу з 1200 до 1500 членів з новим п'ятим сектором. Змінено принцип формування складу Виборчої комісії – він повинен «відповідати реаліям ОАРГ» і «представляти спільні інтереси його суспільства» (ст.2, п. 1). Змінено склад третього сектору (праці, соціальних послуг, релігійних та інших секторів). Підсектор «соціальних послуг», в якому традиційно переважають про-демократичні члени, буде замінений невизначеним сектором «масового обслуговуванн»я (ст.2, п. 2). Рішення розділяє четвертий (політичний) сектор на два: він буде обмежений членами місцевих організацій. Ні районні ради, ні Хин Йі Кук не включені в цей сектор. Місця для Хин Йі Кук, оплоту прихильників істеблішменту, будуть передані невказаним «окружним організаціям». Новий, п'ятий сектор, буде складатися з Гонконгських членів національних (про-китайських організацій) – знаних Гонконгських членів Всекитайської федерації жінок, Всекитайської федерації молоді, та інших подібних.


Нові місця також будуть віддані про-китайському великому бізнесу і чиновництву, підконтрольним цим групам місцевим партіям на шкоду про-демократичним представникам . Згідно з Конституцією Гонконгу, ЗС (складається з 70 членів. Половина з них обирається «географічними округами» (GC), а інша – «функціональними округами» (FC), які представляють собою особливі групи інтересів або професійні групи. Постанова ЗСГ встановлює п'ять географічних округів (у кожному обирається 5 – 9 членів). Постанова також засновує 29 функціональних округів і визначає їх склад і кількість депутатів, що обираються кожним з них. До їхнього складу входить також окружна рада (другий) функціональний округ, який розподіляє п'ять місць в LegCo для окружних радників Гонконгу. 35 місць, що обираються ОС, і п'ять місць, обраних окружною Радою (другим) ФС, відомі як п'ять «Супер-місць», – єдині місця в Легкомітеті, які вибираються всенародним голосуванням. І ФС,і група Super Seats використовують систему голосування, звану «списковою системою пропорційного представництва».


Згідно з новими поправками, додається 20 місць в LegCo, в результаті чого загальна кількість місць становить 90 (Стаття 4). Також вводиться виборчий комітет під час електоральної кампанії до LegCo, доручивши йому висувати кандидатів у LegCo та обирати «частину членів LegCo», серед інших невказаних груп. При цьому не визначено сам процес висування. До якого висновку нас приводить цей складний аналіз? Рішення підтверджує, що GC і FC будуть продовжувати обирати деяких членів в LegCo (Стаття 4), але не уточнює кількість місць, які будуть відповідно розподілені між GC, FC і виборчим комітетом в реформованому LegCo. Також мова йде про заміну надалі існуючої системи пропорційного представництва. Нова система зробить практично неможливим для демократичного табору завоювання більшості місць в ГС (як це було в 2016 році).


Хоча про реформу LegCo багато невідомо, ясно одне: тільки до однієї третини місць в новому LegCo буде обрано всенародним голосуванням і, можливо, з використанням менш представницької системи голосування найнижчий відсоток з моменту передачі Гонконгу Китаю в 1997 році. Крім того, вибори ознаменують собою значний відхід від «кінцевої мети – обрання всіх членів LegCo загальним голосуванням, як це закріплено в Основному Законі Гонконгу (ст.68, п. 2).


Законом про поправки також засновується новий «Комітет з перевірки кваліфікації кандидатів» (ст.5). Комітет відповідатиме за «перегляд і підтвердження кваліфікації кандидатів у Виборчій комісії, Голови виконавчої влади, і на виборах до LegСo. Варто очікувати, що при відборі буде активно використано формулювання «справжні патріоти»).


Урядовим Управлінням у справах Гонконгу та Макао представлені три власних критерії патріотизму: патріот повинен «серйозно захищати суверенітет, безпеку та інтереси Китаю у галузі розвитку, поважати і охороняти основну систему Китаю і конституційний порядок ОАРГ, зробити все можливе, аби зберегти процвітання та стабільність Гонконгу».

Створення цього нового комітету може також відбитися на ролі співробітників Комітету Гонконгу по поверненню. Ці посадові особи проводять, в основному, формальні перевірки кваліфікації кандидатів на виборах до LegCo (наприклад, чи відповідає кандидат вимогам за віком та місцем проживання). Але, останнім часом, вони також визначали, чи має намір кандидат під час його або її висунення підтримати Основний закон Гонконгу і присягнути на вірність ОАРГ, оскільки на виборах 2016 р. кандидати неодноразово відмовлялися від присяги залежному півострову, перекручували її слова і були дискваліфіковані.


А тепер щодо причин, які спонукали китайське керівництво звернутися до настільки заплутаних електоральних технологій. Зрозуміло, що після оприлюднення вкрай провальних макроекономічних даних, Китай може втратити значну частину своїх попутників, котрі все ще сподіваються на китайські кредити. Однак проблема набагато глибша. Адже те, що відбувається між Гонконгом і Пекіном – досить традиційно для взаємин між метрополіями і напів-сателітами.


Про підбрехувачів

Яким чином будуть використовуватися китайцями методи глобальної російської гібресії щодо колишніх колоній - залишається здогадуватися. Питання у здатності екс-колонізаторів, а тепер-адвокатів китайських міст-держав (Гонконгу, Макао і Тайваню) протистояти китайському натискові та вистояти перед спокусою китайських дарів. Однак, варто звернути увагу на те, що до низки консультативних організацій та органів материкового Китаю вже зараз входять «представники спеціальних районів» – поряд з Гонконгом, це якісь представники «патріотів» Макао і Тайваню. А в уряді КНР активно діє Управління із справ Гонконгу та Макао.Як ми згадували у першій частині, окрім сесії ВЗНП, на початку березня 2021 року, пройшла сесія НПКС Китаю – організації Патріотичного Єдиного Фронту Китайського Народу, що грає роль дорадчого органу при керівництві КНР, до якого входять представники правлячої КПК і вісьми «партій-сателітів». Причому, мова йде про партії та НПО колишніх колоній з про-материкової позицією, про-материкових ділових кіл Гонконгу, Макао, Тайваню і зарубіжних китайських діаспор – свого роду «п'ятої колони», на підтримку якої КНР регулярно виділяють значні кошти. Саме вони повинні будуть засвідчити перед світовою громадськістю та м/н організаціями правильність курсу Сі. А в умовах повнооб’ємного возз'єднання з КНР – новоявлені «патріоти» стануть основою нової генерації чиновників у колишніх колоніях.


Про норовливих дітей


Відмінною рисою нинішньої ситуації є величезний бюджет, витрачений владою на кампанію із зовнішньої та внутрішньої дезінформації як способу досягнення мети та посилення зовнішнього впливу. Основні надії влади КНР, судячи з додатку до бюджету на 2021-2022 роки, пов'язані з новою стратегією Китаю з дезінформації. Такі висновки дозволяє зробити публікація французької Liberacion за авторства Інституту стратегічних досліджень військового училища відомства (IRSERM) науково-дослідного центру при Міністерстві Збройних сил Франції. Провідний науковий співробітник якого – Поль Шарон – ще у квітні 2020 року, розповів про подібність методів китайської пропагандистської кампанії про походження Covid-19 і розпочатої СРСР у 1985 році дезінформаційної операції по передбачуваному створення вірусу ВІЛ військовими США: «Такі методи могли використовуватися у Гонконзі 2019 року», – зазначає Шарон, – «але вони доповнювалися використовуваними Совєтами методами секретної дезінформації», розгорнутими задля дискредитації американського противника і, у кінцевому підсумку, послужили аби звинуватити американців у відповідальності за глобальну пандемію. Дослідник проводить паралель з операцією КДБ «Інфекція» в 80-х роках минулого сторіччя. За допомогою фейкового дослідження, майстерно переданого радянськими спецслужбами через підставні компанії, Москва намагалася нав'язати ідею про те, що вірус ВІЛ було розроблено у лабораторії армії США…


Як ми згадували у першій частині, окрім сесії ВЗНП, на початку березня 2021 року, пройшла сесія НПКС Китаю – організації Патріотичного Єдиного Фронту Китайського Народу, що відіграє роль дорадчого органу при керівництві КНР, до якого входять представники правлячої КПК і вісьми «партій-сателітів». Причому, мова йде про партії та НПО колишніх колоній з про-материковою позицією, проматерикових ділових кіл Гонконгу, Макао, Тайваню і зарубіжних китайських діаспор – свого роду «п'ятої колони», на підтримку якої КНР регулярно виділяють значні кошти. Саме вони повинні будуть засвідчити перед світовою громадськістю та м/н організаціями правильність курсу Сі. А в умовах повнооб’ємного возз'єднання з КНР – новоявлені «патріоти» стануть основою нової генерації чиновників у колишніх колоніях.


Про норовливих дітей


Чому сьогодні відбувається такий спалах інтересу китайської сторони до колишніх колоній? По-перше, з угодами щодо повернення колоній до лона материка – та ж проблема, що й з Гонконгом. Договори, що підписано З’єднанім Королівством та КНР або Португалією та КНР складені із порушення вимог Декларації ООН і можуть бути визнані нікчемними.


Макао і Тайвань ретельно спостерігають за подіями у Гонконзі, і, аби не наступити на гонконгські граблі, роблять тітанічні зусилля з дезавуювання угод між КНР і екс- колонізаторами. З іншого боку, за процесом уважно спостерігають країни Асоціації держав ПДСА-АСЕАН – раніше – прокитайської організації, яка нині знаходиться на межі розвалу. Ослаблений Китай мало кому цікавий. Інша річ – рівень розвитку економік колишніх колоній значно вищий, ніж у метрополії, навіть в умовах нинішньої кризи. Саме тому китайське керівництво, особливо «шанхайці» (висуванцем яких є Сі Цзянпінь), для здійснення власних планів мають намір поглинути, слідом за Гонконгом, економіки Макао і Тайваню. Як подібні наміри відбиваються на розвинених фінансово-економічних системах – наочно видно по Гонконгові, який все більше втрачає колишні позиції у регіональному і світовому фінансово - економічному рейтингах.


Наприклад, Гонконгська біржа та МФЦ жорстко конкурували з аналогічними структурами Сінгапуру, розділяючи з останнім 1 і 2 місця за більшістю з макроекономічних показників. «Шанхайці», на самому початку системної кризи, задовго до пандемії, вирішили знизити значення Гонконгу, перш за все, за рахунок руйнування Гонконгської інфраструктурно-біржової системи – для зростання і зміцнення аналогічної Шанхайської. Однак вийшло не так, як було задумано. На тлі зниження Гонконгу - Шанхай і молодий Шеньжень не виросли, а, навпаки, стали знижуватися. Тепер зусилля центральної влади спрямовані на послаблення гонконгського долара і повернення інвесторів з материка, що втекли до Гонконгу - як іноземних, так і, власне, китайських.В результаті – тепер інвестори тікають за межі КНР, як такої. Стосовно Тайваню, то тут історія ще більш захоплююча. Наприклад, влада Тайваню (Китайської Республіки) і КНР (Китайської Народної Республіки) почали жорстке протистояння у відношення архіпелагу Ма-Тзу на півночі Тайванської протоки. Китайська сторона майже щодня стала посилати земснаряди до тайванського берега, для зменшення площі колишньої колонії і руйнування його сухопутної частини. Іноді кількість суден КНР досягає до 30 в день. Після появи воєнізованої тайванської охорони Китайські судна зникають, аби з'явитися на наступний день. Землерийні роботи – один з видів гібридної зброї, яку Китай використовує проти Тайваню у межах т.зв. війни в сірій зоні, яка має на увазі використання гібридних технологій для виснаження противника, не вдаючись до відкритого силового протистояння.

З червня 2020 року китайські земснаряди риються навколо островів Мацу, кидаючи якір і викопуючи величезну кількість піску з дна океану, нібито для будівельних проектів у Китаї. Днопоглиблювальні роботи вже викликали інші корозійні впливи-підірвали місцеву економіку , пошкодили підводні кабелі зв'язку і залякали туристів. Крім Мацу, де проживає 13 300 чоловік, Китай також веде днопоглиблювальні роботи на мілководді, поблизу середньої лінії Тайванської протоки, яка довгий час служила буфером між Китаєм і Тайванєм. За даними берегової охорони Тайваню, в 2020 році держава зазнала атаки від майже 4000 китайських земснарядів і суден для перевезення піску. Це в 5,6 разів більше, ніж за весь 2019 рік.


У чому ж основна причина настільки «палкої любові» метрополії до своєї колишньої колоніальної доньки? Ми вважаємо, що мова йде аж ніяк не про «збирання земель» у зв'язку з «патріотизмом» у його новому тлумаченні. Промисловий потенціал Тайваню – ось основний енерджайзер, що надає зусилля китайському керівництвові, особливо, – «шанхайцям». Лідерство Тайваню у виробництві напівпровідників стає ключовим полем битви у технологічній війні між США і Китаєм. Обсяг тайванського виробництва провідників перевищує сумарний обсяг у США і КНР. Як відомо, адміністрація Трампа обмежила доступ Китаю до напівпровідників, а прийняті в травні 2020 року правила зобов'язують іноземні компанії, що використовують американські технології, подавати заявки на отримання ліцензії для продажу своєї продукції певним китайським компаніям.


Зняття санкцій Байденом – під великим питанням-анти-Китайське лобі в Конгресі досить сильне, а опозиція китайцям представників напівпровідникової промисловості США – незмінна. Наразі США намагаються усвідомити свою конкурентну перевагу перед Китаєм не тільки у галузі напівпровідників, а й у відносинах з керівництвом колишньої колонії. Саме ситуація, що склалася змусила уряд Китаю у прийнятому плані на XIV п'ятирічку поставити завданням номер один досягнення самодостатності у галузі виробництва напівпровідників (див.першу частину дослідження).


На даний момент Китай експортує 32,4% тайванських напівпровідників. Більшість експертів світового ринку вважають, що до 2025 року завдання, поставлене китайським материковим урядом навряд чи буде виконане, якщо КНР не вдасться роздобути собі провідних фахівців TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Однак і тут не все просто. Перебіжчиків чекатиме доля «невиїзних» – і вони балансуватимуть між тайванською, китайською та американською в'язницями. Плюс до цього, на них буде зосереджена увага багатьох світових розвідок, оскільки TSMC є найпередовішим виробником напівпровідників у світі. Саме тому поки китайські спроби переманити тайванських фахівців не увінчалися успіхом. Більш того, Міністерство промисловості США спільно з керівництвом самої корпорації приступило до будівництва заводу на американській території. Відповідно, це має посилити американську позицію у боротьбі за відстоювання незалежності Тайваню.


Чим може відповісти Тайваню влада Китаю? На думку фахівців американського рейтингового Агентства Fitch, це наступні кроки. По-перше, розпочнуться спроби захоплення у власність фабрик TSMC, розташованих на материку. Але материкові активи компанії як навмисно не є технологічно просунутими, тому проблема доступу до високоякісних напівпровідників залишиться. Експерти нашого фонду вважають, що захоплення згаданих заводів може викликати колапс на світовому ринку напівпровідників, і пов'язаних з ним секторів світової економіки, що рикошетом вдарить по китайських виробниках, що змусить світову спільноту ввести чергові анти-китайські санкції.


По-друге, КНР, можливо, спробує запобігти використанню продуктів TSMC при зборці кінцевого продукту у Китаї, який залишається ключовим виробником електроніки у світі, навіть, незважаючи на спроби некитайських виробників диверсифікувати поставки. Крім того, планований завод TSMC у США, повинен запрацювати лише у 2024 році. За нашою думкою, незважаючи на те, що підприємство матиме набагато меншу потужність, ніж фабрики на Тайвані (250 000 пластин на рік у порівнянні з 12-13 мільйонами), це спонукатиме самих американців та їхніх партнерів до зведення додаткових виробничих потужностей.


По-третє, буде використано саботаж і (або) диверсії (кібератаки), що повинно призвести до перебоїв у роботі TSMC на Тайвані, і змусити тайваньского виробника розширити торгівлю з китайськими компаніями на материку. Ми вважаємо, що до захисту виробництва підключаться держструктури США в області безпеки, в тому числі – і армійські або воєнізовані підрозділи.


По-четверте, Китай може посилити військовий тиск на Тайвань, аби отримати доступ до TSMC. Ми вважаємо, що США та партнери-включаючи Японію, Австралію, Канаду тощо .візьмуть на себе силовий захист тайванського суверенітету.


Нарешті, ми прогнозуємо значне уповільнення не тільки темпів зростання світового ринку електроніки і високих технологій, але й різкий стрибок цін на їхній кінцевий продукт і комплектуючі. У першу чергу, в секторі безпеки. Як би там не трапилося, криза на світовому ринку напівпровідників рикошетом вдарить по більшості макроекономічних показників економіки КНР, в цілому, і, зокрема, спричинить не тільки різке подорожчання китайського національного ВВП, але й скорочення обсягу виробництва і зростання безробіття, а також - падіння доходів населення. І, у наслідок, – падіння купівельної спроможності. Що безпосередньо суперечить планам Сі щодо безстрокового перебування при владі.


Слід також нагадати, що одним з напрямків стратегії Сі для збереження репутаційного капіталу є повернення активів великого китайського бізнесу з-поза кордону, і, власне бізнесменів та членів їхніх родин, які втекли за кордон. При цьому варто враховувати, що більша частина власне великого китайського капіталу, в більшості випадків, влаштувалася у колишніх колоніях, що дає змогу якомога швидше реагувати на поточні катаклізми. Подальше переслідування втікачів ані в інтересах влади КНР, ані керівництва колишніх колоній. Однак, без повернення капіталу(sic!) прийняті на сесії плани не здійснити. Наприклад, звідки візьмуться ресурси для створення 11 млн нових робочих місць та зниження рівня безробіття до 5,5%, як того вимагають взяті Пекінським урядом зобов'язання на XIV п'ятирічку? Хіба що за рахунок націоналізації приватного корпоративного бізнесу, що тікає. Росія вже не раз це проходила. Безуспішно.


Рівні – рівніші за рівних…


З незрозумілих причин, найбільші світові рейтингові агентства продовжують, слідом за МВФ, вірити у новітні китайські міфи. Так, за даними американського рейтингового агентства Fitch, консолідований бюджетний дефіцит знизиться до 7,5% ВВП у 2021р. – з 9% у 2020 році. При цьому, американські експерти зробили застереження, щодо прийняття бюджету Агентство очікувало зниження дефіциту до 6,1% у 2021 році – з 11% у 2020 році. Fitch консолідує чотири державні офіційні звіти, включаючи галузеві бюджети та офіційну бюджетну діяльність, що то виходить за рамки загального дефіциту, – наприклад, витрати, пов'язані з триваючим стимулюванням інфраструктури у межах проекту Пояс - Путь.


Проте, як переконався навіть непідготовлений читач, у наведених показниках існують значні розбіжності. Але за інсайдінговими даними від стратегічних китайських джерел, дефіцит бюджету в 2021 році складе при найсприятливіших прогнозах - 10%. У 2020 році реальний дефіцит, згідно з тими ж джерелами, становив не менше 13%. За таких умов, китайській владі потрібно бути вкрай акуратними у своїх заявах. Економічна стагнація призводить до підвищення ціни кредитування і стануть жорсткішими його умови. Звідси-щільна інформаційна завіса і спроба створення іміджу відновлення і процвітання. Звідси-термінова необхідність отримання контролю над раніше благополучними економіками колишніх колоній. І саме звідси-спроби повернення виведених за кордон приватних активів найбільших китайських компаній, а також-вторинного лістингу раніше проведених IPO на американській біржі Nasdaq. Йдеться про таких гігантів, як Baidu, Alibaba, Tencent, JD.com і NetEase. FT вважає, що китайські компанії змушені проводити вторинне розміщення «ближче до дому» через загрозу делістингу в США, оскільки у 2020 році американці схвалили законопроект, який зобов'язує компанії доводити, що зарубіжні уряди не володіють будь-якою часткою в них. Якщо компанія не може цього довести, або Наглядова рада з ведення фінансової звітності публічних компаній (Public Company Accounting Oversight Board, PCAOB) не зможе провести аудит компанії протягом трьох років поспіль, то оборот цінних паперів цієї компанії на біржах США буде заборонено.


Прагнення китайських мережевих гігантів провести вторинний лістинг у Гонконзі, – європейськими партнерами уряду КНР пояснюється тим, що, мовляв, інтерес до цих паперів у материковому Китаї йде на спад після того, як анти-монопольний регулятор Китаю розкритикував Baidu, Alibaba, Tencent і групи онлайн-торгівлі Meituan і Pinduoduo за поглинання, проведені без повідомлення центральній владі.


Наприклад, Baidu оштрафували за те, що у 2014 році вона придбала виробника побутової електроніки Ainemo. Однак, наші біржові експерти акцентують увагу на інших причинах того, що відбувається. І у приклад ставлять ситуацію навколо зриву IPO фінансової компанії ANT Group. Інвестори спочатку оцінили компанію китайського мільярдера Джека Ма у 315 млрд. дол. США. Після пресингу китайської влади щодо власників, інвестійна оцінка скоригувалася до 200 млрд доларів США. Це, на думку Reuters і Financial Times, є найбільшим у світі разовим торговим раундом. Однак, дана сума істотно менша за капіталізацію, яку Ant Group розраховувала отримати після IPO. Під час останньої структура Ма планувала залучити 34,5 млрд дол. США. Потім, на зростанні попиту, сума зросла до 37 млрд дол. США – це мало стати найбільшим IPO у історії. Але розміщення зірвалося буквально за день, після втручання китайських регуляторів.


Далі-більше: на початок березня Фонд приватного капіталу Warburg Pincus, за результатами аналізу показників 2020 року, оцінив Ant Group на суму трохи більше 200 млрд. дол. США. А вже на початку 2020 року фонд продав долю своєї частки у стартапі при оцінці у 190 млрд.дол. США. Проте на фоні подальшого падіння, деякі учасники оцінювали пакет Ant Group приблизно у 150 млрд. дол.Зрив IPO і наступні перевірки китайськими регуляторами, на думку ринкових аналітиків, швидше за все, говорять про початок Державної компанії з націоналізації. Для часткового викупу необхідно різко знизити рівень капіталізації частки великого приватного капіталу. На даний момент під тиском влади КНР компанії Ма доводиться слідувати новим вимогам, які застосовуються до банків (наприклад, до капіталу), і змінювати структуру компанії, перетворюючись на фінансовий холдинг. Через це оцінка вартості Ant Group може скоротитися, оскільки для технологічної компанії вона істотно вище, ніж для фінансової. Експерти Financial Times, The Wall Street Journal, Bloomberg і Reuters говорять про жорсткий конфлікт між китайською фінансовою адміністрацією і власником Ant Group Джеком Ма, який на відповідній прес - конференції заявив, що в уряду КНР і фіскальних органів – «менталітет ломбарду». У свою чергу, уряд назвав Ant Group «загрозою фінансовій системі країни через масштабне кредитування, в забезпеченні якого стартап майже не брав участь». Неформально, різні китайські та західні джерела говорять про те, що керівники країни активно обробляють інших власників AntGroup, включаючи Alibaba (власник 30% компанії ) з вимогою дистанціюватися від Ма, щоб їх не спіткала сумна доля Ма і «не йти проти лінії партії», а 12 березня гендиректор компанії Саймон Ху і група топ-менеджерів покинули свої пости. Але материковому уряду це здалося мало.


У дусі оголошеного на сесії ВЗНП хрестового походу на національний великий бізнес, корпорації Alibaba було запропоновано позбутися «значного портфеля» медіа-активів. Чиновники стурбовані тим, що компанія нарощує вплив на громадську думку, і вважають це викликом партії. Обидва владних конкурентів – Сі та Ху стурбовані впливом Alibaba на громадську думку і вражені тим, наскільки розширилися медіа-ресурси холдингу, вважаючи це серйозним викликом Комуністичної партії та її безпеки. Найбільш турбує китайське керівництво частка Alibaba в сервісі мікроблогів Weibo, молодіжної відео-платформі Bilibili, володіння 100% пакетом провідного англо-мовного видання Гонконгу South China Morning Post, а також входженням в Медіа - бізнес Alibaba ряду американських медійних гігантів. Однак Alibaba практично загнана у глухий кут. Навіть, якщо компанія зважиться позбутися від медіа-активів або, навпаки, стане боротися за них до переможного кінця, – кожен свій крок вона повинна буде погоджувати з урядом, ПК ЦК КПК і ПК ВЗНП.


Завершенням нинішнього раунду протистояння стало рішення уряду щодо корпоративного штрафу для Alibaba , який може перевищити 975 млн. долл. США відразу по закінченні сесії ВЗНП. Втім, джерела, близькі до керівництва країни, кажуть що причина конфлікту в тому (sic!!!), що оточення Сі Цзяньпіна бачить в Джеку Ма реального незалежного конкурента, здатного об'єднати ресурси бізнесу, незадоволених нинішнім керівництвом країни для отримання контролю над країною. Тобто пішла гонка на вимотування ресурсів противника. Який на території материка практично невразливий. Зате поза материком – є варіанти...а колишні колонії – самий благодатний грунт для дозрівання грон гніву.Зовсім інший приклад – ситуація з Xiaomi. Статок засновника і гендиректора Xiaomi Лея Цзюня за один день на $1,4 млрд і досягло $23 млрд.в ході торгів у Гонконзі. Акції подорожчали після того, як Xiaomi за допомоги китайського керівництва домоглася в американському суді припинення рішення влади США про внесення її до чорного списку компаній, нібито пов'язаних з оборонним сектором Китаю. Причиною внесення до списку стала держнагорода, яку отримав Лей Цзюнь як «видатний будівельник соціалізму з китайською специфікою». На ділі це означає, що сформовано певний пул китайського великого бізнесу, що знаходиться за кордоном, впливає у країнах знаходження на прийняття рішень, і не тільки сплачує податки у країні перебування, проте заради власної стабільності регулярно відстібує данину китайській центральній владі за недоторканність активів на території материка.


(Далі буде…)


Шановний читачу!

У графіку нашої роботи , як і у перебігу певних зовнішньо-економічних подій, мають статися значні зміни. Тому Експертною Радою при Презідентові Фонду ухвалено, що Третю (заключну) частину дослідження, яка стосуватиметься безпосередньо китайського погляду на Україну, буде опубліковано після свят - у середині травня поточного року. У ході підготовки публікації ми очікуємо на ваші питання та побажання.


Сподіваємось на розуміння.

206 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page