top of page
  • POSTUP

Хто розлютив Червоних ведмедів?

Оновлено: 16 бер. 2020 р.


Невеликий за обсягом матеріал дозволить тезисно переоцінити сьогоднішню обстановку у світовий економіці та розгледіти основні тренди стратегічних сфер розвитку: металургії, енергоресурсів, інфраструктури та обслуговування, інвестицій та цінних паперів. Що відбувається сьогодні, і чого чекати завтра? Про це ви дізнаєтеся, прочитавши огляд.


Приємно, що коло причетних до випуску аналітичного продукту нашого фонду – розширюється. У даній статті інтегровані оцінки нинішньої ситуації та перспектив її подальшого розвитку Яни Силової, стажерки-дослідниці Фонду, інвестиційного консультанта, аспірантки кафедри менеджменту НТУ ХПІ та Артема Гергуна, к. філософ. наук, експерта з розвитку ринків держав Південно-Східної Азії (Сінгапур)Перший квартал 2020 року приніс досить багато «цікавих» сюрпризів не тільки для гравців фінансових ринків, але й для пересічних громадян, які відчули на собі наслідки негативних подій, що то позначилися на їхньому добробуті.

Почнемо по порядку. Поширення коронавірусу COVID-19, котрий був виявлений у грудні 2019 року у місті Ухань китайської провінції Хубей, призвело до істотного зниження ділової активності у глобальній економіці. Так, у доповіді Конференції ООН з торгівлі та розвитку йдеться про те, що втрати світової економіки у 2020 році через COVID-19 можуть скласти близько двох трильйонів доларів. Крім того, світове економічне зростання може скласти близько 1,7% (тоді як прогноз Світового банку напочатку 2020 року становив 2,7%). До найбільшого негативного впливу наслідків поширення коронавірусу схильні економіки країн, більшою мірою залежних від експорту сировини та енергоресурсів, через різке зниження попиту і, у наслідок, падіння ринкових цін на них. Аналітики Bloomberg оцінюють можливі втрати світової економіки, у разі зараження практично всіх країн світу, розміром 2,7 трлн. дол., а глобальне зростання економіки зведеться до нульового значення.

На наш погляд, не можна відкидати з рахунків найнегативніший сценарій, оскільки 11 березня голова Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреісу оголосив пандемію коронавірусу. При цьому слід зазначити, що на дату оголошення загальносвітового розповсюдження коронавірус був виявленій у більш ніж 110 країнах, а кількість заражених перевалила за позначку в 120 тисяч людей.

Дані події вкрай негативним чином відбиватимуться особливо на сфері обслуговування і перевезеннь. На сьогодні вже встигли значно відчути на собі зниження доходів компанії, котрі займаються авіаперевезеннями, туристичним і готельним бізнесом. Природно, що котирування корпоративних акцій названих секторів економіки відчули на собі значний тиск ринкових «биків», і, у наслідок, їхні ціни опускалися подекуди сильніше середнього значення по ринку, вираженого фондовим індексом. Так, наприклад, акції американської компанії Hilton Worldwide Holdings Inc., що володіє та управляє міжнародною мережею готелів і курортів Hilton Hotels & Resorts, з початку року опустилися з 111,45 дол. до 81,08 дол. (-27,25%, біржовий тікер:HLT). Один з найбільших світових виробників авіаційної, космічної та військової техніки – американська корпорація The Boeing Company – також відчула на собі негативний вплив поширення коронавірусу, що то позначилося на падінні котирувань з початку року з 333,32 дол. до 189,06 дол. (-43,28%, біржовий тікер:BA).

Далі у списку негативних подій, які впливають на глобальний рух капіталу, йде крайня волатильність ціни за барель нафти. Нагадаємо, що барель відповідає 158,988 літрам і, в основному, розглядається марка нафти Brent. Зміна ціни на цю марку нафти сигналізує про зростання або зниження світової економіки. Ціна на даний актив через поширення коронавірусу впевнено знижувалася з початку 2020 року, тягнучи донизу за собою котирування на фондових біржах по всьому світові. Крім того, країни ОПЕК на переговорах 6 березня 2020 року не змогли домовитися і продовжити угоду відносно скорочення видобутку нафти, що то закінчилися початком неоголошеної торгової війни між різними групами інтересів у Саудівській Аравії та всередені Російської Федерації, котрі призвели до обвалу ринкових котирувань по всьому світові.

Максимального значення ціни за барель у 2020 році було досягнуто у перших числах січня, яке становило 71,68 дол. Однак у даний час ціна за даний актив знаходиться на рівні 36 дол. (-49,78%). Дана подія має значний девальваційний вплив на валюти тих країн, які є не тільки експортно-орієнтованими на ринку енергоресурсів, а й відносно слабкими в макроекономічному плані.

Природно, що біржові котирування нафтовидобувних компаній також сильно просіли. Наприклад, одна з найбільших корпорацій у світі, друга після ExxonMobil інтегрована нафтова енергетична компанія США Chevron Corporation з початку року знизилася в ціні з 121,43 дол. за одну акцію до 83,03 дол. (-31,62%, біржовий тікер:CVX). Акції найбільшої, за показником видобутку нафти і розміром нафтових запасів, нафтової компанії світу, Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco) за аналогічний період знизилися з 35,10 саудівських ріялів до 29,70 саудівських ріялів (-15,38%, біржовий тікер: 2222). Слід зазначити, що поточний курс даної валюти становить 3,75 Саудівських ріяла за 1 Долар США.

В цілому ж фондові ринки по всьому світу з початку року знаходяться у падінні. Особливо це відчули фінансові ринки розвинених країн.Американський індекс Dow Jones Index з початку цього року опустився зі значення 28 868,80 пунктів до 23 553,22 пункту (-18,41%). Фондовий індекс Токійської фондової біржі Nikkei – 225 за аналогічний період знизився з 23 204,86 пункту до 19 416,06 пунктів (-16,33%). Найбільш відчутне зниження від наслідків коронавірусу і падіння ринку нафтопродуктів випробували на собі такі галузі як ресурсовидобувна (-43%), фінансова сфера (-28%) і товари промислового призначення (-27%).

У Сінгапурі, який давно став уособленням фінансового благополуччя та сталого розвитку, Індекс Straits Times впав приблизно на 6%. Нафтовий бізнес постраждав найбільше. Офшорні нафтові компанії Keppel Corp. і Sembcorp Marine впали приблизно на 10%.

Банківський сектор також постраждав від різкого падіння, так як значна частина кредитних карт відкрита для енергетичного сектору. Найбільший у країні кредитор DBS Group Holdings впав на 8%, Oversea-Chinese Banking Corp. на 7% і Об'єднаний закордонний банк на 7%. «Падіння цін на нафту має зробити обмежений негативний вплив першого порядку на якість кредитів трьох найбільших банків Сінгапуру», – вважає Євген Тарзіманов, банківський аналітик Moody's Investors Services у Сінгапурі. Але він попередив, що «якщо низькі ціни на нафту збережуться протягом тривалого періоду, банки будуть розміщувати більш високі необслуговувані кредити через ефекти другого порядку, таких як подальше уповільнення економічного зростання у Сінгапурі та зниження корпоративних прибутків, на тлі збоїв, викликаних коронавірусом».

Маргарет Янг, аналітикиня ринку CMC Markets, сказала: «Це найгірший торговий день для фондового ринку Сінгапуру за більш, ніж десятиліття. Інвестори звалюють все, особливо акції офшорних, морських і банківських операцій, які сильно постраждали від падіння ціни на нафту». Янг зазначила, що, на її думку, «ведмежі настро», ймовірно, будуть домінувати у короткостроковій перспективі, особливо після оголошення ВОЗ стану пандемії короновірусу.

Український фондовий ринок не зазнав особливих змін у негативну сторону через вкрай низьку ліквідність і малу кількість учасників на ньому. З початку березня такі основні папери, як Райффайзен Банку Авальз( BAVL), Укрнафти (UNAF) та Центренерго (CEEN), в середньому, втратили не більше 5%. Однак курс української гривні до долара відчув більш серйозний вплив і девальвував із середньої позначки в 24,5 грн./ 1 дол. до 25,8 грн / 1 дол. за аналогічний період. Відносно світових валют – слід зазначити, що з початку поточного року по відношенню до долара США більшою мірою девальвували наступні валюти: Австралійський долар – майже на 9,5%, Новозеландський долар – на 8% та Британський фунт – трохи більше 4%. Окремої згадки заслуговує курс російського рубля, який за розглянутий період на валютному ринку опустився зі значення у 62 рубля за 1 Долар США до 75 рублів за 1 Долар США, що становить майже 21% зниження. Тільки курс ЄВРО до долара США ревальвував і додав у вартості не багатьом більше 0,2%.

В умовах такої підвищеної волатильності цін на фінансові активи і невизначеністю щодо прогнозів розвитку світової економіки, найкращим засобом заощадження капіталу завжди виступало золото, ціна на яке з початку цього року піднялася з 1550 дол. до 1635 дол. за 1 тройську унцію (+5,48%). Крім того, привабливими об'єктами збереження і незначного примноження інвестованого капіталу можуть виступати державні та корпоративні облігації з високим кредитним рейтингом і номінованими у доларах США.

Найбільш дохідною інвестицією у сфері металів платинової групи виявився родій. Його ціна з початку цього року зросла з 3955 доларів США до 13800 доларів США за 1 тройську унцію, що відповідає майже 250% приросту вартості. При тому, що ціна на даний актив на початку 2019 року знаходилася на рівні нижче 2500 доларів США за 1 тройську унцію.

У будь-якому випадку, фаза падіння рано чи пізно зміниться фазою зростання. Питання у тому, як швидко це відбудеться. У такому випадку переможцем стане той, хто у перших лавах встигне вскочити у цей поїзд зростання добробуту. Всім іншим доведеться услід махати хустинкою з перону. Питання лише у тому, коли світова економіка остаточно оговтається - через 5 чи 10 років...

246 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page